Dovolujeme si oznámit, že do redakce RR právě dorazil dotisk knihy Oplocený čas (Vzpomínky politického vězně), jejímž jádrem je rozsáhlý rozhovor Jana Wiendla (nar. 1969) s Františkem Wiendlem ml. (nar. 1923) o mezních situacích a událostech, které František Wiendl a jeho nejbližší prožili v dlouhých obdobích dvou totalitních režimů v Čechách.
„Ta situace byla tehdy taková. Maminku drželi po našem zatčení sedm měsíců ve vyšetřovací vazbě bez jakéhokoli soudu, neměla tedy o ničem žádné iluze. Otec byl zavřený v pevných věznicích, na Borech, v Pardubicích, poté v Leopoldově. Když ho zatkli, bylo mu šedesát let, odsouzen byl na dvacet pět let. Nedalo se předpokládat, že se spolu ještě někdy setkáme, že se z kriminálu vrátí domů. Komunistický režim naši rodinu naprosto rozvrátil. Nikdo z nás nemohl nikomu nic slíbit.“
„Samozřejmě, věděli jsme, že jsme permanentně sledováni. Vždyť jsme byli propuštěni na desetiletou podmínku, každý z nás musel před odchodem z kriminálu podepsat protokol o mlčení, na každého Bezpečnost vedla svazek a každému se v průběhu těch let ozvala. Já jsem to pocítil několikrát. Nejsilněji asi necelý rok po propuštění.“
„Ale konec ‚pražského jara‘ byl rovněž skutečným koncem jakýchkoli iluzorních představ o nápravě komunismu, naprostý konec všech snů. Jako by nám, kteří jsme po únoru 1948 trvali na liberálních a demokratických principech a odmítali komunismus, dal vývoj za pravdu. Ovšem tahle pravda zůstala ‚normalizačním‘ režimem zakopána na dalších dlouhých dvacet let.“
Žádejte v dobrých knihkupectvích a za nejvýhodnější cenu zde. Hodiny pro veřejnost v RR redakci (Hálkova 2, Praha 2) po + st 9–18, jindy po domluvě.